Ko apskatīt

Kaķu mājas

Šobrīd vēsturiskā māja “Kaķi” atrodas privātīpašumā un APSKATĀMA TIKAI NO ĀRPUSES.

„Kaķu” mājas teritorijā atrodas vairākas ēkas, un to vecums ir atšķirīgs, tomēr pēc vēsturiskām liecībām un īpašnieku stāstīta, ēku vecums varētu būt ap 300 gadiem. Pie mājas bijis kādreizējais vētras brīdinājuma punkts zvejniekiem – balts krustveida statīvs ar attiecīgiem raidītājiem. Šo vietu kādreiz apkalpoja mājas saimnieks.

„Kaķi” kā vieta atzīmēta jau 1791.gada Vidzemes ceļu kartēs, kuras zīmējis grāfs L.A. Mellins. U.Siliņa grāmatā „Mēs esam carnikavieši” minēts, ka daudzi Carnikavas novada māju nosaukumu vārdi saglabājušies no 18.gadsimta, tai skaitā „Kaķu” mājas (Kakke), „Cēlāju” mājas (Zaleis), „Karašas” mājas (Karrasch), „Siguļu” mājas (Siggul) un citas. 

Pašai „Kaķu” mājai ir rūtiņu logi un ļoti slīps jumts, jo pa ziemu lielos tīklus glabāja izklātus bēniņos. Saistībā ar poļu – zviedru kara laika operācijām palielinājās arī dienvidu – ziemeļu ceļu nozīme. Viens no galvenajiem un vecākajiem ceļiem 14. – 18.gadsimtā bija Rīga – Pērnava.

 Senāk „Kaķu” māju tuvumā atradušās dzirnavas ar dzirnavu dīķi, kur vēlāk atradies neliels purvs, kas laika gaitā nosusināts un apbūvēts. Ūdeni pa dzirnavu grāvi pievadīja no netālu esošā Dzirnezera, un notece uz Gauju bija pa „Kaķu” grāvi. Ir atrodamas liecības arī par krogu, kas atradies pie Pērnavas ceļa kādreizējo dzirnavu vietā.